Müşteri Hizmetleri: 0850 885 0776

Yeni Girişiminizi Tanıtmak İçin Kullanabileceğiniz PR Yöntemleri

Yeni girişimler için en önemli konulardan biri de bu yeni işi çeşitli medya platformlarında tanıtmak ve bu yeni markanın, ürünün veya girişimin daha çok kişi tarafından bilinmesini sağlamak. Bir anlamda PR (halkla ilişkiler) çalışması olarak adlandırabileceğimiz bu süreçte pek çok kaynaktan yararlanmak mümkün.

 Geleneksel medya ve sosyal medyayı bir arada kullanmak yeni girişimler için faydalı bir yöntem olabilir. Özellikle çok okunan, takip edilen gazetecilerin ve yazarların  çeşitli platformlarda girişiminizden bahsetmesi beklediğinizden çok daha etkili bir yöntem olabilir.

Bu anlamda medya planlama çalışmalarınızı gerçekleştirirken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de çalışmaların ağırlıklı olarak yer alacağı medyanın koverajı. Koveraj (coverage) bir bölgede, belirli bir iletişim aracının ulaştığı kişilerin ya da bir reklamın ulaştığı olası alıcıların sayısı ya da toplam içindeki yüzdesi olarak tanımlanıyor. Yani reklam verilen gazetenin tirajının yüksek olması, girişiminizden bahseden gazetecinin okuyucu sayısının fazla olması gibi.

Peki tüm bu medya planlaması çalışmaları kapsamında yeni girişiminizi tanıtmak için başka neler yapılabilir?

Basını bilgilendirmek

Eğer girişiminizi bir basın toplantısı, açılış töreni ya da benzeri bir organizasyonla tanıtmak istiyorsanız basın mensupları için hazırlayacağınız bir basın kiti (kitapçığı) organizasyonu haber yapacak görevlilerin işinize yarayabilir. Kitapçıkta elde ettikleri bilgiler doğrultusunda girişiminizi çok daha etkin şekilde tanıtabilirler. Ayrıca bu kitapçıkta iletişim bilgilerinize yer vermeniz de daha sonra sizinle iletişim kurmak isteyen kişiler için faydalı olabilir.

Asansör cümlesi oluşturmak

Eğer bir organizasyonda ayaküstü kendinizi ya da işinizi tanıtmak istediğinizde ya da bir asansörde kısa bir sunum yapmanız gerektiğinde kullanabileceğiniz kısa ve bilgilendirici birkaç cümlenizin olması size farklı kapılar açabilir.

Bu cümle gazetecilere, bası mensuplarına ya da PR çalışmalarınıza destek olabileceğinizi düşündüğünüz kişilere girişiminizi tanıtmak için düşündüğünüzden daha faydalı olabilir. Bu noktada amacınızın satış yapmak olmadığını sadece 30 saniye içinde yanınızdaki kişinin dikkatini çekmek olduğunu unutmamanız gerekiyor.

Sizin hikayeniz ne?

Gazetecilerin işi hikaye anlatmaktır. Fazla hayalperest olmayacak şekilde işinizi nasıl kurduğunuzu, ne gibi zorluklarla karşılaştığınızı ve başarılarınızı özetleyebileceğiniz bir hikaye onları, girişiminizle ilgili yazmaya teşvik edebilir.

Anlık reaksiyonlar ve “Newsjacking”

Yeni bir girişimi hızlı şekilde tanıtmak için sosyal medyayı ve sektörel gelişmeleri hızlı şekilde takip edebilmek ve gelişmelere anlık reaksiyonlarla cevap verebilmek son derece önemli. David Meerman Scott tarafından ortaya atılan “newsjacking” kavramı da tam olarak bu durumu nitelendiriyor.

Daha çok Twitter temelli pazarlama aktivitelerine yönelik olan bu kavram anlık duruma verilecek gerçek zamanlı, planlı ve akıllı tepkileri tanımlıyor. WhatsApp’ın mavi tik uygulamasına markaların dikkat çeken paylaşımları ve Arby’s markasının Grammy ödülleri sırasındaki paylaşımlarının newsjacking örneği olduğunu söyleyebiliriz.

Scott newsjacking çalışmaları için doğru zamanlamayı ise şu eğriyle ortaya kokuyor;

life-of-a-news-story

Gazetecilerle bağlantıda olmak

Girişiminizi tanıtmak için bulunduğunuz sektöre ilişkin yazılar yazan en az 10 gazeteciyle bağlantıda olmanız son derece önemli. Daha önce benzer konularda içerikler hazırlamış olan gazetecileri araştırarak kimlerle iletişim kurmanız gerektiğini belirleyebilirsiniz. Farklı kişilerle iletişimde olmanız tüm yumurtalarınızı aynı sepete koymanıza engel olur. Böylece bir şekilde mutlaka önemli platformlarda yer almanız sağlanır.