Müşteri Hizmetleri: 0850 885 0776

Sosyal Medya Yatırımı İle Markanızın Gücünü Açığa Çıkarın

Bu sorunun cevabını biliyor musunuz: “İşinizin kârlılığını birdenbire arttırmak için ne yapmak gerekir?”

Evet cevap basit: Stratejinizi değiştirin. Geleneksel yöntemleri kullanmak artık bir işe yaramıyorsa sosyal medyayı markanız için etkili kullanmanın zamanı gelmiştir… Stratejiniz sizin işinizdeki esas amacınızdır. İşinizin parçalarını bir arada tutan iskelettir, işinizin kontrol mekanizmasının temel taşıdır.

İşte beş hemen uygulanabilir strateji, ki sattığınız ürün ya da hizmet ne olursa olsun, işinizde çıtayı yükseltecektir.

STRATEJİ 1: SOSYAL MEDYADA BÜYÜK RESMİN FARKINDA OLMAK

Gerçek olan, nereye gittiğinizi bilmezseniz, hiçbir yere gidemezsiniz. Ve dürüstçe, dışarıda birçok iş kaybolur, markalar çoğu zaman ne yaptıklarını bilmezler.

Sosyal medyada büyük resmin farkına varmak için şu basit alıştırmayı uygulayın. Bir kutu renkli kalem ve bir yazı tahtası alın ve bir sonraki işiniz ya da projenizin akıl haritasını yapmaya başlayın. Veya önünüzdeki bir yılı, ay ay görebileceğiniz bir kağıt üzerinde planınızı yapmaya başlayın. Burada önemli günleri, kampanyalarınızı, müşterilerinizin sorunlarına ürettiğiniz çözümleri, planlarınızı, markanıza dair pek çok şeyi planlayın…

Kısaca yapboz’un tek tek tüm parçalarına sahip olmalısınız. Objektif olarak, stratejiniz en güçlendirilebilir zeminde, size en kısa zamanda en fazla sonucu getirmeli. Ana stratejiniz bir kere oturduktan sonra, geriye kalan şeyler taktiksel olur.

STRATEJİ 2: SOSYAL MEDYADA DİĞER MARKALARLA ORTAK HAREKET EDİN
Her zaman hatırlayın: Bir müşteri, bir müşteridir. Her iş, müşterisinin ömrü boyunca ürünleri ve hizmetleri tekrar satın almasından para kazanmalıdır. Sizin rakibiniz olmayan, ama ürün ve hizmetlerinizi pazarlarken aynı kitleye seslendiğiniz markalarla birlikte paylaşım planı hazırlamayı deneyin!

Burada, sosyal medya pazarlamada paylaşımcı bir vizyona sahip olun. Performansınızı arttırmak adına yardımcı yollarla tanışın.

Sizin ortaklıklardan elde edebileceğiniz, diğer markaların ürünleri de olmalı. Burada ortak hareket etmek müşterilerinizin işlerine daha etkili çözümler üretmenizi sağlar. Kazan-kazan yöntemi ile işinizi bir adım daha ileri taşımış olursunuz. Bu yöntem sosyal medya yatırımlarını minimize eden etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır.

PATLAYICI STRATEJİ 3: SOSYAL MEDYADA İÇ HALKA YÖNTEMİNİ KULLANMAK
Fark edeceksiniz ki birçok insan ait olmak ister. Bu insanlar herhangi bir elit grubun parçası olmaktan gurur duyarlar. Üyelik ve demeklere büyük önem verirler. Bu davranış biçimlerini avantaja çevirmek ve onlara hizmet etmek, uyanık girişimcilerin avantaj kazanacağı bir durumdur.

Bu stratejide üç aşamalı bir avantaj söz konusu. Birinci olarak, ürünleri ve hizmetleri birlikte sunmak çok verimli bir yoldur. İkincisi, işinizde devamlılığı artırmak için iyi bir yoldur. Sonuncusu ürün veya hizmetinize yüksek talepkarlığı cesaretlendirir.

STRATEJİ 4: MARKANIZA AŞIK MÜŞTERİLER YARATMA
Siz ne satarsanız satın, almaya hevesli müşterilerle hiç karşılaştınız mı? Sanki hazır konumdaki müşteriler, aslında yeni koyacağınız ürünü kapmak için mi bekliyor? Bıı insanları bir listede toplamak çok iyi bir fikir olacaktır.

Genellikle böyle insanlar sizin kendi veri tabanınızdan gelir ve işinizin önceliği bu tip insanların hevesliliğini cesaretlendirmektir. Her zaman sürpriz bonuslar, bedava ürünler ve dikkatli iletişimle iyi ödüllendirildiğine emin olun.

Hatırlayın, Pareto prensibine göre, kazancınızın % 80’ni, müşterilerinizin % 20’sinden geliyor. Bu %20’nin kim olduğunu bulmaya çalışın.

STRATEJİ 5: DİĞER SOSYAL MEDYA KAYNAKLARI
Eğer işinizi birkaç sosyal medya kanalıyla sınırlarsanız, potansiyelinizi tam gerçekleştirmiyorsunuz demektir. Facebook, E-posta pazarlama, Twitter, Pinterest, LinkedIn, Google+ mecraları ve daha fazlası, birkaç fare tıklamasıyla her iş için ürün veya hizmetlerinizden para kazanılmasını sağlayabilir. Neden markanızın sosyal medya gelişim mücadelesi ve yol açacağı sosyal medya kanallarının üzerine gitmeyesiniz? Hatırlayın, siz kendi medyanızı oluşturuyorsunuz.

İşte optimum sosyal medya yatırımı ve kârlılığı için beş stratejiye sahipsiniz. Onları kullanın ve İşinizde yeni bir dinamizm yakaladığınızı gözlemleyin.

Şimdi tam sırası.

Ömer ERTAŞ
*Not: Bu yazı SMK Dergi Ekim Sayısında Yayınlanmıştır.