Müşteri Hizmetleri: 0850 885 0776

Seçim Kampanyası & Dijital Pazarlama

Seçimlere az bir zaman kala, milletvekili adayları seçim propagandalarına başladı. Giderek artan internet kullanımı ve sosyal medyanın gücünü geç de olsa anlayan herkes gibi dijital dünyada da varlıklarını gösterebilmek adına internet kampanyalarını yürütmekteler. Seçim kampanyası ve dijital pazarlama arasındaki ilişki prensip olarak diğer sektörler için uygulanan pazarlama stratejileri ile neredeyse aynıdır diyebiliriz.

Bir firma sahibi, bir marka sahibi, online satış yapan bir web site sahibi ya da bir politikacı olmanızın dijital dünyada aslında hiç farkı yoktur. Çünkü amaç ortaktır: “Hedef kitleye ulaşmak”.  Hedef kitleye ulaşarak anlatmak istediğinizi en doğru şekilde aktarıp, internet kullanıcılarının ilgisini çekmek Dijital Pazarlama’nın esas odak noktasıdır.

Peki seçim sürecinde yürütülecek kampanyanın dijital varlığı, doğru şekilde nasıl yönlendirilir?

 – Öncelikle hitap ettiğiniz internet kullanıcılarının gerçek birer birey olduğunu unutmamalısınız. Ve bu kişiler internette, ilgili olduğu mecralarla doğrudan iletişim kurmayı terci etmekteler. İnternet üslubu basit, sadece, kolay anlaşılır olmalıdır. Ağırlıklı olarak genç kuşağın kullandığı internet ortamında, devletin resmi argümanları gençler tarafından anlaşılamayabilir .
– Web sitenizi ihmal etmeyin. Sitenizdeki içerikler anlaşılır ve güncel olmalı. Sitenize gelen seçmen/seçmen adayları web sitenizde sıkılmadan dolaşabilmeli; aradığı bilgiye kolayca ulaşabilmeli.
– Sosyal Medya araçlarını aktif olarak kullanın. Sosyal Medya kullanıcılarının anlık reaksiyonlarını, talep ve şikayetlerini ölçümleyebilmeniz için bu önemlidir. Aynı şekilde kullanıcıların da sizi anlık olarak takip etmesi mümkün olacaktır. Böylece gerekli ilgiyi görmeniz kolaylaşacak, kendinizi ifade etmek için sık sık fırsatlar çıkacaktır. Daha detaylı bilgi için Milletvekilleri İçin Sosyal Medya başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.
– Arama motoru ve internet reklamlarını kullanarak doğrudan ya da dolaylı yollarla seçim sürecine dair internette araştırma yapan kullanıcılarla (seçmen ya da seçmen adayı) buluşmanız kolaylaşacaktır.
– İnternet araçlarını kullanırken de, tıpkı gerçek dünyadaki seçim kampanyanızda olduğu gibi ciddi bir strateji belirlemeniz gerekmektedir.
– İnternetten size ulaşan ( web siteniz ya da sosyal medya ile) insanları görmezden gelmeyin. Mümkün olduğunca iletişim halinde kalın.
– Kendinizle ya da bünyesinde bulunduğunuz siyasi mecranın çizgisiyle çelişecek paylaşımlardan kaçının.
– Çizmiş olduğunuz imajdan, yani internetteki politik duruşunuzdan taviz vermeyin. İstikrarlılık, insanların güvenini kazanmanın bir yoludur.

Başlıkları madde madde daha uzatmak mümkün ancak en önemlilerini sizin için seçtik. Obama’yı başkan yapan, liderleri deviren stratejilerin doğru internet kullanımındaki önemi kesinlikle görmezden gelinmemeli.