Müşteri Hizmetleri: 0850 885 0776

Milletvekilleri İçin Sosyal Medya

Sosyal Medya’nın, çağın en güçlü iletişim araçlarından biri olduğuna şüphe yok. Obama’yı Başkan yapan, ülke liderlerini deviren, toplum olaylarında haberleşme aracı olarak kullanılan, dev şirketlerle boy ölçüşemeyeceği halde belki de onlar kadar ticari kazanç sağlayan şirketlerin ortak stratejilerinde hep sosyal medya vardı. Ortalama her bir dakika da 8 kişi sosyal medya araçlarından birinde hesap oluşturmakta. Hal böyle olunca, Ak Parti başta olmak üzere, birçok parti lideri, milletvekilleri, belediyeler ve başkanları bizzat kendileri ya da yardımcıları aracılığıyla hızla sosyal medya hesapları açmaya başladılar. Sosyal Medya üzerinden iletişim kurmak, insanların fikirlerini öğrenmek, talep ve şikayetleri gözlemlemek diğer birçok medya organlarından çok daha kolaydır. Birçok siyasetçi, önemli duyurularını basın mensuplarından önce kendi hesaplarında paylaşmıştır. Biz de milletvekilleri ve diğer tüm politikacılaar için geçerli olabileceğini düşündüğümüz birtakım tavsiyeleri Milletvekilleri İçin Sosyal Medya yazımızda kaleme alalım dedik.

1) Siyaset, bin kere düşünüp bir kere söylemeniz gereken bir ortamdır. Düşünülmeden söylenecek bir söz, yanlış anlaşılmaya sebep olacak bir cümle, önlenemez boyutlara oluşabilir. Her ne kadar politikacıların konuşma metinleri ince elenip sık dokunsa da, sosyal medya ortamlarında düşünmeden bir tweet atmak mümkün. O noktadan sonra yapılan hatanın yayılması ve tüm ülkede duyulması sadece 5 dakika sürecektir. Bu nedenle, politikanın içinde olan kişilerin sosyal medya hesaplarını kendileri kullanmak yerine, konuya hakim, iletişim ve topluluk yönetimini bilen uzmanlardan destek almaları faydalı olacaktır.

2) Birçok defa gördük ki, doğru, yanlış ya da eksik olmasına bakmaksızın sosyal medyaya düşen her yeni haber (özellikle toplumsal olayları düşünürsek Gezi Olayları gibi) hızla üllkeye hatta dünyaya yayılmakta. İşte bu nedenle bilgi kirliliğine sebep olabilecek paylaşımlar yapmaktan uzak durulmalı. Dediğimiz gibi, sosyal medyaya dahil olan her şey inanılmaz bir hızla yayılmaktadır. Paylaşımlarınız teyit edilebilir olsun. Aksii takdirde güvenilirliğiniz ve saygınlığınızı kaybetmeniz an meselesi olabilir.

3) Sosyal Medya ortamındaki iletişim tabiri caizse laçkalaşmış veya laçkalaşmaya müsaithale gelmiştir. Politikann içinde olan kişiler üsluplarına her şart altında dikkat etmelidirler.

4) Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise, sosyal medya ortamlarında birçok sahte kullanıcı hesaplarının olduğunu unutamaktır. alacağınız etik dışı bir yorumda galeyane gelmemeli, gereksiz polemiklere girmemelisiniz. Sahte hesapları göz önüne alıp karşınızdaki kullanıcının profilini inceleyibilir, daha sonra cevap verip vermemeye karar verebiilirsiniz.

5) Sosyal Medya’nın üslubu resmiyetten biraz uzaktır. Özellikle bugün Y ve Z kuşağı olarak adlandırdığımız yaş aralığı, sosyal medya ortamlarında sayıca daha fazla ve akif olarak bulunmaktadır. Yaşları gereği devletin üslubunu pek anlayamayacaklarında dolayı, daha samimi bir dil kullanmak faydalı olacaktır. Geleceğin seçmenleri tarafından da anlaşılabilmek öncelikli hedeflerinizden olmalı.

6)  Politikacı olarak sosyal medya daima pozitif olmaya çalışın. Sizinle iletişime geçen, sizi takip eden insanların farklı kültür, ideoloji, din ve farklı karakterlerde insanlar olduğunu göz önünde bulundururak, hepsine hitap etmeye özen gösterin.

7) Sosyal Medya’da kimleri takip ettiğiniz, kimlerin arkadaş listenizde bulunduğu yine öönemli bir detaydır. Sosyal medya hesaplarınızın uzmanlarca incelenmesinin bir faydasını da burada göreceksiniz. Hem sizi takip edenlerin hem de sizin takip ettiğiniz insanların kalitesi, duruşu, saygınlığı doğrudan sizin de saygınlığınızı etkileyecektir.

8) Gerçektende Sosyal Medya’nın ne kadar önemli ve güçlü olduğunu ne kadar anlatsak da konuyu noktalayamayız. Sosyal Medya’yı Geleneksel Medya araçlarından ayıran en önemli özellik, birebir iletişim kolaylığı olmalıdır. yandaşından muhalifine, gencinden yaşlısına kadar birçok seçmen ve seçmen adayı ile iletişim kurarak anlık refleksler şeklinde seçim planlarınızdan, projelerinizden vs. bahsetmeniz mümkün olacaktır. Haliyle sosyal medyayı bu kadar değerli kılan iletişim, gerçek hayatta da çok çok önemlidir. Seçmenlerle gerçek hayatta da görüşebilmeli, iletişime geçip onları dinleyebilmelisiniz. Ve ister sanal ortamda, ister gerçek hayatta olsun, sizinle iletişime geçmeye çalışan, tweet atan, mektup yazan, kapınıza gelen insanları görmezden gelmemelisiniz.

9) Sosyal medya deyince akla ilk gelen isimler Facebook ve Twitter. Ancak ister siyaset olsun, ister ticaret olsun, farklı sosyal medya araçlarının olduğunu da unutmamak gerek. Örneğin bir instagram hesabı açabilir, dilediğiniz kareleri anlık olarak takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. Ne kadar etkileşim alırsanız, o kadar iyidir. Üstelik bu, sizi takipçilerin gözünde daha şeffaf ve güvenilir yapacaktır.

Peki, sosyal medya kullanımına dair bu bilgiler ışığında neyi, nasıl paylaşabilirsiniz? Nelere dikkat etmelisiniz? İşte birkaç küçük ipucu:

– Açık ve net olun.
– Kilitli profil kullanmayın. takip etmek isteyen herkes onay beklemeden sizi ekleyebilsin.
– Size olumsuz yaklaşımda bulunanlara sert üslup göstermeyin, tartışmayın.
– Çatısı altında bulunduğunuz partinin yolundan uzak paylaşımlar yapmayın.
– Kendinizle çelişmeyin. Açığınızı yakalamak için pusuya yatanlar olacaktır.
– Seçim probagandanızda anlattığınız gelecek planlarınıza sosyal medyada da yer verin. Gelen yaklaşımları ciddiyetle analiz edin, değerlendirin.
– Yapıcı, pozitif, barışcıl olun
– Her konu hakkında yorum yapmaktan kaçının.
– Ülkenin sorunlarından bahsederken, çözüm süreci ve yapılacak uygulamaları paylaşın; lakin gerçekçi olun.
–  Ayrımcı, bölücü, ötekileştirici, etnik, din, dil odaklı yaklaşımdan uzak durun. Herkese hitap etmelisiniz.
– Rekabet içinde olduğunuz diğer politikacılara karşı etik dışı yorumlardan, nefret içeren söylemlerden kaçının.
– Ülke genelinde vatandaşları rahatsız edebilecek, üzebilecek, kışkırtabilecek olaylarda (Soma faciası, Gezi olayları vs.) sakinleştirici, yapıcı açıklamalarda bulunun.
– İzahı olmayan şeylerin mizahı olurmuş. Mizah konusu olmamaya özen gösterin.

Yukarda sıraladığımız tüm maddeler, aynı zamanda birçok markanın sosyal medya – topluluk ve itibar yönetimi açısından büyük önem taşıyan ve titizlikle uygulanan detayladır. Siyaset veya ticaret pek farketmiyor aslında; hedef kitleniz insanlar ve doğru iletişim kurmak büyük önem taşımakta. Kısa süre sonra yapılacak seçimlerde tüm adaylara başarılar dileriz.

Kaynak : 2D2 Ajans