Müşteri Hizmetleri: 0850 885 0776

Markalar dijitali etkin kullanmak için neler yapmalı?

İnternetteki değişimin yeterince algılandığını düşünmesem de herkes biliyor ki daha az zaman ve para harcayarak internetin avantajlarından faydalanmak mümkün.

İnternetin matbaadan sonraki en etkili değişimlerden biri olduğunu artık herkes biliyor. Herkes ama herkes kendini internette de bir marka olarak düşünmeye başlamak durumunda. Bu artık bir seçenek değil, mecburiyet. Ve güzel haber şu; internet dünyasında herkese yer var. Şunu eklemekte fayda var; dijital medya sizin başarınızı oluşturmaz, sadece sizi hızlandırır. Çalışmayı bırakırsanız, burada öğrendikleriniz tümüyle işe yaramaz hale gelir. Başarınız tamamen size bağlıdır.

Burada sizi sınırlayacak tek şey ne kadar uzağa gitmek istediğinizdir. Facebook, Twitter, instagram ve diğer sosyal medya araçları, modern dünyanın temel taşlarıdır. Sizi yeni dünyalara götürürler, tutkularınızı başkalarıyla paylaşmanızı, rakiplerinizden farklılaşmanızı, markanızı mümkün olan en geniş kitleye ulaştırmanızı sağlarlar. Peki bunu nasıl sağlarlar bir bakalım;

İnternette Kendiniz Olun
Neyseniz o olun. Sahte değil, gerçek olursanız insanlar sizi veya markanızı severler. İnterneti etkin kullanmayı düşünüyorsanız dijital markanızı oluşturmanız şarttır. İçeriğinizi ister blog, ister video aracılığı ile dağıtın sonuçta insanlar karşılarında gerçek sizi görecektir ki bu da sizi, iş modelinizi veya faaliyet alanınızı paylaşanlardan ayrıştırması kesin tek şeydir.

Markalara, takipçilerinin sayılarına değil de takipçileriyle aralarındaki etkileşimin kalitesine göre değer veriliyor.

Fırsatlar, insanların yöneldiği yerde bulunur. Eskiden firmalar, markalarını televizyon, sinema, radyo, dergi ve gazeteleri kullanarak oluşturdu. Şimdi markalar aynı işi daha düşük maliyetle ve kimsenin onayını almaya gerek duymadan internet ile yapacak.

İnternette Markanızı Oluştururken Orjinal Olun
Neden bahsettiğinizi iyi biliyor olmalısınız ve dürüstçe paylaşmalısınız. Ortaya koyduğunuz içerik kötü ve güvenilmez olursa, kimse tarafından izlenmez. Kaliteli içerik ürettiğinizde internette onca içerikten ayrışır ve en üste çıkmaya başlarsınız herkes sizi farketmeye başlar; işin özünde sabır var tabi ki…  Kendiniz olun, başarılı olan bir başkasını sakın taklit etmeye kalkmayın, kaybedersiniz. Çünkü insanlar sizin taklitçi olduğunuzu sosyal medyada hemen anlarlar. Yeterince iyi içerik üretiyorsanız insanlar sizi bulup takip edecek, sizinle iletişime geçecektir. İnsanları konuşturmak ise işin özüdür. Bu yıllardır değişmeyen kulaktan kulağa yayılma modelinin internetteki temelini oluşturuyor.

Fırsatları Yakalamak için Şeffaf Olun
Ziyaretçileriniz, onlara doğru olanı söylemenizi isterler. Elbette kaliteli içerik, üstün hizmet, kendilerine değer vermenizi ve eğlenceyi de isterler ama hepsinden önce karşılarındakinin dürüst olmasını isterler.  İnsanlar, internete giriyor ve deneyimlerini, düşüncelerini, fotoğraf ve videolarını birkaç dakika içinde kolayca başkalarına aktarıyor. Tüketiciyi aldatma devri çok geride kaldı. Kişisel markanızı istediğiniz gibi şekillendirip renklendirebilirsiniz ama özünde dürüstlük olmazsa olmaz.

Markanızı geliştirmekle meşgulken, internette bıraktığınız izlere çok dikkat edin; en son twitter mesajınız, facebooktaki yorumunuz blogunuzda yayınladığınız yazı, sizin özgeçmişinizdir artık.

Markanızın Geleceği için Dijital Pazarlama Planınızı Yapın
Şimdiden planlarınızı yapmaz, nereye gideceğinizi kararlaştırmazsanız başınız derde girecek demektir.
Dijital pazarlama planı markanızın internetten istediği sonucu almaya yönelik çabalarının bütününü planlar. Bir dijital pazarlama planı aşağıda yer alan beş temel soruya verilen yanıtların yer aldığı bir rehber niteliği taşır:

  • Şu anda neredeyiz?
  • Nerede olmayı istiyoruz?
  • Gelişmemizi nasıl ölçebiliriz?
  • Olmak istediğimiz yere nasıl ulaşabiliriz?
  • Gelişmemize yönelik yol haritamızı nasıl saptayabiliriz ve denetleyebiliriz?

Bu sorulara verilecek yanıtlar her şeyden önce ilerlemenin en kolay yolu olarak görülmemelidir; ancak zamanla ilerlemeyi kolaylaştıran bir role sahiptir. Çünkü ortak bir anlayışı yansıtır ve özellikle internette markanızın yaşayabileceği herhangibir krizi daha az zararla atlatmanızı sağlar.

Nitelikli İçerik Oluşturun
Markanızı, dijitalde yayarken iki unsura ihtiyaç duyarsınız: ürün ve içerik. Ürününüz mutlaka en tutkuyla bağlı olduğunuz konuyla ilişkili olmalı. Ürün ne olursa olsun kaliteli donatılmış olmalı. Doğru dürüst hazırlanmamış bir bilgi ortaya koyuyorsanız kaybedersiniz. Yaptığınız işi iyi bilmeden kazanamazsınız. Nitelikli içerik, blogunuza hedef kitlenizi çekmek için sosyal ağlara pompalayacağınız şeydir. Tutkunun yanında uzmanlık sayesinde var olur. O nedenle ürününüzden öyle bir bahsetmelisiniz ki başkaları sizinle boy ölçüşemesin. Ev ödevinizi iyi yapın.

Keyif ve heyecanla yazabileceğiniz en az elli blog konusu belirlemelisiniz. Duruma ısınabilmek için kendinize yeterince zaman vermelisiniz. Konuları belirledikten sonra fikirlerine güvendiğiniz kişilerle bu başlıkları paylaşıp bir sıralama veya ekleme çıkarma isteyebilirsiniz.

Anlatacaklarınızı Hikayeleştirin
Kuru bir anlatım dili internette ilgi çekmez. Paylaştıklarınızın daha fazla kişiye ulaşmasını ve akılda kalmasını istiyorsanız hikayeleştirme yapmanız şart! Bu konuda okumak istediğiniz kitaplar olursa size tavsiye edebileceğim birkaç kitap için benimle iletişime geçebilirsiniz. Doktor iseniz  o gün karşılaştığınız ilginç vakalardan söz edin. Tutkunuz işiniz mi? O halde işinizi neden sevdiğinizden, favori ikna tekniklerinizden, en ilginç müşterilerinizden ve karşılaştığınız en büyük zorluklardan söz edin. Hikayenizi anlatın! İyiyseniz daha fazlasını almak için geri gelecek ziyaretçileriniz. Çünkü internette en iyi kim iletişim kuruyorsa kazanan da o olacaktır.

İçeriğinizin iki gerekçesi olacak. İlk olarak onu internet deryasında yem olarak kullancaksınız. İçeriği oluşturacak, internete koyacak ve hedef kitlenizin size gelmesini, içeriğinizi keşfetmelerini sağlayacaksınız. İkincisi, içeriğinizi bir kement gibi kullanacaksınız. Bunun için de başkalarının sizinkiyle alakalı içeriklerine yapılan yorumlardan faydalanacak, mevcut tartışmalara dahil olacak ve kitlenizin size gelmesini sağlayacak sebepler oluşturacaksınız.

Platform Seçimine Dikkat Edin
Sanal dünyada seçebileceğiniz üç format var: görüntü, ses ve yazı.
Sosyal medya platformlarının nasıl kullanılacağına dair son derece detaylı bilgiyi siz de kolayca bulabilirsiniz. Bunları burada yenileyerek zamanınızı harcamak yerine bu bölümde size en iyi kaynaklardan bazılarını aktarmak istiyorum;

Youtube

Youtube ile başlayabilirsiniz orası bir okyanus: çok büyük bir mecra ve nitelikli içeriklerinizin bu mecrada olması oldukça önemli. Hedef kitlenizin markanızle birebir etkileşime girebilecekleri iyi mecraların başında geliyor. Google ile entegre çalıştığı için bir çok arama sonucunda videolarınızın da çıkması markanızın bilinirliğine oldukça katkı sağlar. Youtube’da videonuz oynarken köşede logonuzun görünmesine izin verir ki bu değerli bir özelliktir. En iyi tarafı da size beş kuruş maliyet getirmemesidir. Kaç izleyiciniz olduğu önemli değildir. Önemli olan o izleyicilerin ne kadar tutkulu olduklarıdır. İlginizin büyük bölümünü ayırmanız gereken yer, genel anlamda marka konumlandırma çabalarınızdır. Eğlenceli ve bilgili olduğunuzu hissettirdiğiniz videolar hazırlayıp bunları Youtube’da paylaşın. TubeMongul gibi platformlar kullanıp videolarınız birçok video sitesine tek seferde yükleyemeyi de tercih edebilirsiniz.

Bloglar 
Blogların bir çok avantajı var ama en önemlilerinden biri; içerikleri günlük olarak değişip arttığı için insanların internette sizi arayıp bulmaları daha kolay olur. Web sitelerinde aynı şey geçerli değildir. Bir web sayfası yayımlamak oldukça büyük bir emek isteyen, hatta kimi zaman yeni yazılımları öğrenmeyi gerektiren bir iştir. Blog web sitesinden kolaydır. İstediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz ve ayrıca bedavadır.  Diğer tüm platformlar sizi buraya, hedefinize, blogunuza getirir. WordPress ve Tumblr mevcut blog siteleri arasında en iyi en popülerleri. WordPress dünyada en çok kullanıcıya sahip. WordPress’in ücretli veya ücretsiz pek çok şık ve zarif temaları var. Diğer yandan, Tumblr ise kullanımı çok kolay, tasarımı çok sade bir site. Pek az kişinin bildiği bir şey de Tumblr’ın alan adınızı bedava yayımlayan tek blog sitesi olduğu.

Tumblr’daki bir başka artı ise yeniden bloglama özelliği. Kullanıcılar, sevdikleri bir konuda Tumblr’da birinin birşey yazdığını görünce, isterlerse o yazının üstünde bulunan “reblog” simgesine tıklıyor ve böylece söz konusu yazıyı hikayeyi kendi çevrelerine dağıtıyorlar. İşte “Kulaktan kulağa iletişim 2.0” iletişim böyle birşey.

Bu platformları kullanırken aklınızdan çıkarmamanız gereken en önemli husus, blogunuzun arayüzü olmalıdır. “TAKİP” simgelerini mağazanızın vitrinini işaret eden tabelalar olarak kabul etmelisiniz. Sıradan bir ziyaretçiyi müşteriye dönüştürecek olan onlardır.

Facebook
Ticaret yapıyorsanız bir Facebook Hayran sayfanız mutlaka olmalı. Burda çok karıştırılan bir konuya çıklık getirmekte fayda var; kullanıcı profil sayfanız ile hayran sayfanız aynı görevi görmez neden mi? Çünkü profilinize en fazla beş bin kişi ekleyebilirsiniz. Bu işiniz kötü olacak ve sizin bu işten anlamadığınız algısını oluşturacaktır.

Daha önceden normal bir profiliniz varsa veya işiniz için bir grup kurduysanız bunları bozmayın. Eski profilinize veya grup sayfanıza, yeni hayran sayfanızın linkini ekleyin veya Facebook bu sayfaların bazılarını hayran sayfasına dönüştürmeye izin veriyor yardıma ihtiyacınız olursa benimle iletişime geçebilirsiniz.

Unutmamanız gereken en önemli şey, olduğunuz gibi görünmektir. Kendiniz olun. Böyle yaparsanız başarı şansınızı çok artırırsınız. İşin her zaman için bir maliyeti vardır ama nitelikli içeriğe ayırdığınız bütçeyi asla geçmemelidir.

Twitter
Twitter’ı içerik yayınlamak için kullanıyorsunuz, ama maksimum yüz kırk karakterle sınırlısınız. Twitter’ın alet çantanızdaki en güçlü marka geliştirme aracı olmasının nedenleri var; büyük bir destek gücü var. Biri sizin yazdığınızı yeniden tweetlediğinide, büyük bir değer oluşturuyor. Yeniden tweetleme özelliği, insanların ilginç, komik veya önemli bulduğu her içeriği çok hızlı ve etkin bir şekilde dünyaya yaymasını sağlıyor.

Twitter en baştan beri mobil bir platform olacak şekilde tasarlanmıştı, bu özelliği hedef kitlenize vermek istediğiniz mesajlar için oldukça önemli bir yere taşıyor bu mecrayı.  Twitter sayesinde şirketler, müşterilerinin şikayetlerine anında vakıf olup anında cevap verebiliyor.

Bütün sektörler, müşteriyle bu tür bir etkileşime her gün girmek durumundadır. Twitter ve Facebook’un asıl güzel tarafı her girişimci ve şirkete müşterilerinin kendileriyle ilgili düşüncelerini en yakından takip etme olanağı tanımasıdır.  Search.twitter.com’a girip bu markanız hakkında insanlar neler demiş, takip edebilirsiniz. Ticari hedeflerinizi gerçekleştirmenizi sağlayan harika bir araçtır Twitter. Bir marka oluşturmak istiyorsanız hedeflerinizi twitter’a taşıyın.  Twitter’dan en iyi insanları blogunuza çekerek faydalanabilirsiniz. Yüz kırk karakterlik mesajlarınızın ilginç, kaliteli ve anlamlı olmasına çalışın ki insanlar meraklanıp blogunuza gelsin ve içeriğinizi tüketsin. Bu siteyi bir çok kişi marka değeri oluşturmak için çok etkileyici şekilde kullandı bugüne kadar.

Instagram
Balık tutmaya gerçekten değecek bir gölcük. Çok sayıda coşkulu kullanıcısı var. Farklı bir açıdan yaklaşıldığında her ürün büyük başarılar elde edebilir. Günlük ziyaretçi trafiği ve paylaşım oranı ile Instagram çok güçlü etkileri olan bir görsel paylaşım platformu. Instagram’da kendi hashtaginizi oluşturup markanızın pazarlamasını yapmak oldukça etkili sonuçlar üretebiliyor. Instagramda oluşturacağınız profiliniz ile hedef kitlenizin sizinle iletişime geçmesini ve görselleriniz sayesinde mesajlarınızı daha fazla kişiye ulaştırabilmenizi sağlamak mümkün.

Dijital Pazarlamanın En Önemli Araçları: Eyleme Geçiren Simgeler
Son derece büyük öneme sahip bu simgelerin amacı ilgiyi çekmektir. Özellikle hedef kitlenizdeki ziyaretçilerinizi diğerlerinden ayırmak için oldukça önemli bir göreve sahiptirler.

  • “E-posta abonesi ol”
  • “Arkadaş olarak ekle”
  • “Beni takip et”
  • “Hayran ol” vs. şeklindeki simgeler ziyaretçilerinizin markanızla olan etkileşimlerini uzatmaları için iyidir.

Dijital medya oyununda kazanan olmak istiyorsanız bütün çabalarınız yürekten gelmelidir.

Kendinize yatırım yapmadan evvel uzun vadeli geleceğinize yatırım yapmanız lazım. Yani elde ettiğiniz paralar, araştırmalarınıza içerğinize ve eğer varsa personelinize kanalize edilmeli.

Son olarak, markanızı internette geliştirme sürecini yüz metre yarışı olarak değil bir maraton olarak görmelisiniz.

Kaynak Ömer Ertaş